WETERYNARYJNA CHECK-LISTA CZYLI JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ NA WIZYTĘ U WETERYNARZA

Odpowiedzialni opiekunowie kotów jak i innych zwierząt, poza karmieniem i opiekowaniem się swoimi pupilami na co dzień, powinni raz do roku zabrać swojego czworonożnego Przyjaciela na badania profilaktyczne i szczepienia, oraz odrobaczenia. Czasem jednak przypadki losowe zmuszają do nieplanowanych wizyt w gabinecie weterynaryjnym.

Na każdą wizytę warto się przygotować odpowiednio, i nie mowa tu tylko o kwestii finansowej. Chodzi o przygotowanie merytoryczne, i zabranie ze sobą najpotrzebniejszych „rzeczy”. W tym artykule zaprezentujemy tak zwaną „Check listę” przed wizytą w lecznicy dla zwierząt. Ułatwi to komunikację, a także usprawni cały przebieg procesu jakim jest wywiad, badanie i diagnostykę zwierzęcia. Dzięki szczegółowym informacjom lekarz weterynarii będzie mógł postawić trafną diagnozę, a dzięki temu skutecznie wyleczyć Waszego mruczka. Zachęcam zawczasu zapoznać się z wymienionymi pytaniami, bo nigdy nie wiadomo kiedy Wam mogą się przydać, a w nagłych przypadkach powinniśmy działać i zawozić kota do lekarza weterynarii, a nie czytać „Check listę”. Zacznijmy od początku.

Co zabrać ze sobą na wizytę: Przedmiot badania czyli KOTA – koniecznie! Może to wydaje się śmieszne, ale prawda jest taka, że nie otrzymamy właściwej diagnozy i leków na tylko podstawie wywiadu. Kota koniecznie musi zbadać lekarz weterynarii i przeprowadzić odpowiednie badania diagnostyczne. Bez tego, to tylko wróżenie z fusów albo ze kryształowej kuli.

Transporter/torba/karton z dziurkami – zachęcamy do przynoszenia kota w transporterze, a nie na rękach czy w kocu. Po pierwsze będzie to dla kota azyl po zakończonej wizycie, gdzie będzie się czuł pewniej, niż na stole na którym był wcześniej badany. Po drugie czasem po wizycie koty są bardzo zestresowane, i mogą się wyrwać z naszych rąk czy koca, gdy już będziemy poza gabinetem. Po trzecie czekając w poczekalni na naszą kolej, nie jesteśmy w niej sami. Często są też inne koty i psy. Transporter/torba czy karton to idealne w danym momencie miejsce dla kota, by czuł się bezpiecznie. Niestety wbrew temu, co wielu osobom się wydaje, kot na rękach to nie jest najlepszy pomysł.

Książeczkę zdrowia / wypisy i wyniki badań z wcześniejszych wizyt / zapis na płycie ze zdjęciami RTG/USG – dzięki informacjom zawartym w w/w źródłach, lekarz weterynarii może uzyskać wiele informacji na temat Waszego kota m.in.:

  • Kiedy był ostatnio odrobaczony i jakim preparatem
  • Kiedy był ostatnio szczepiony i jaką szczepionką
  • Jakie miał wykonywane badania i jakie były ich wyniki
  • Jakie miał podawane leki i w jakich dawkach, oraz z jaką częstotliwością
  • Kiedy i jaki był stosowany preparat p/kleszczom i p/pchłom

Nagrania/zdjęcia z telefonu – czasy idą do przodu razem z technologią, należy ją wobec tego wykorzystać. Nagranie filmiku w momencie kiedy nasz kot dziwnie się zachowuje, będzie lepszym zobrazowaniem problemu dla lekarza weterynarii, niż sam wywiad z Wami. Często ciężko jest opisać odpowiednimi słowami zmianę w zachowaniu kota. Pokazanie nagrania rozwiąże ten problem, podobnie jak zdjęcia – np. wyglądu kału/moczu, czy zmian skórnych itp.

Paszport – konieczny, jeżeli Wasz kot jest podróżnikiem i wyjeżdża za granice. W trakcie wizyty lekarz weterynarii musi dokonać w paszporcie odpowiednie wpisy i przybić swoją pieczątkę, oraz wprowadzić nowe dane do Wet Systemu.

WYWIAD – jak się do niego przygotować?

Każda wizyta może być inna. Może być ona zwykła profilaktyczna (raz do roku), ale też spowodowana nagłym urazem, lub trwającą od kilku dni chorobą czy zmianą zachowania kota. Należy się do każdej z nich przygotować odpowiednio, by móc w miarę możliwości przekazać jak najwięcej danych lekarzowi weterynarii, by zobrazować obecną sytuację. Poniżej znajdują się najczęściej zadawane pytania w gabinecie, dzięki którym łatwiej będzie się przygotować do wizyty.

Oczywiście rodzaj pytania zależy od typu wizyty, na którą się pojawicie:

  • Powód / przyczyna wizyty: Co się stało? Kiedy? Co w tym czasie zrobiliśmy?
  • Czy coś kotu podano np. z domowej apteczki? Jeżeli nie ma zapisu w książeczce lub wypisach: pytania z pkt. 3
  • Od kiedy kot jest u Was?
  • Jak wygląda zmiana w jego zachowaniu?
  • Ile kot ważył ostatnio i kiedy to było?
  • Czy mierzyliśmy temperaturę?
  • Jeśli tak, ile wynosiła?
  • Od kiedy zauważono, że kot chudnie/tyje?
  • Co kot je? (Marka, suche/mokre) Jakie ilości (w gramach)? Jak często? Od jakiego czasu je więcej/mniej?
  • Czy dostaje smakołyki? Jeśli tak, to jakie? W jakich ilościach? Jak często?
  • Czy kot pije wodę? Ile wypija (mililitry)? Jak często? Od jakiego czasu pije więcej/mniej?
  • Czy oddał kał? Kiedy? Jaki był kał (konsystencja, kolor, zapach, wielkość) Czy odbiegał od tego oddawanego zazwyczaj? Jeśli tak, to jaka była różnica? Jak często oddaje kał? Czy oddaje kał do kuwety, a jak nie, to w jakie miejsca?
  • Czy kot oddał mocz? Kiedy?
  • Jaką ilość? Jak często?
  • Czy były wymioty? Kiedy? Jaka konsystencja/kolor/wielkość?
  • Jak często? Ile wcześniej coś zjadł? Co się zmieniło w jego diecie?
  • Czy kot jest wychodzący/niewychodzący?
  • Czy kot jest wykastrowany?
  • Jeżeli to niewykastrowana kotka: Kiedy ostatnio miała rujkę? Jak długo trwała? Jakie było jej zachowanie wtedy?
  • Jeżeli wystąpiła jakaś zmiana skórna: Kiedy została zauważona? Czy się powiększa?
  • Czy kot się tym interesuje (liże/drapie), albo nie pozwala się w tym miejscu dotykać? Czy smarowaliśmy czymś tą zmianę?
  • Jeśli tak, to czym, kiedy, jak często i w jakiej ilości?
  • Czy kot na coś choruje? Pytania najczęściej zadawane, jeżeli kot jest leczony na jakieś schorzenie, i trafił do innego lekarza weterynarii, niż był wcześniej leczony/prowadzony : Jakie to schorzenie? Jakie i kiedy badania były wykonane i jakie są ich wyniki?
  • Jakie ma zaordynowane leki (nazwa leku, dawka, częstotliwość podawania)? Od kiedy kot dostaje leki? Czy jest poprawa? Jeśli nie ma poprawy, a jest pogorszenie: od kiedy się pogarsza? Po czym wnioskujemy, że jest gorzej?

Dodatkowe pytania, które mogą zostać zadane, w szczególnych przypadkach:

Jakie zmiany zaszły ostatnio w domu? (goście, narodziny dziecka, nowy członek rodziny, nowe zwierzę/ta, przemeblowanie, przeprowadzka itp.) Podane wyżej pytania są najczęstszymi i istotnymi pytaniami, które zadaje nam lekarz weterynarii w trakcie wywiadu. Niestety, nie jesteśmy w stanie wypisać wszystkich możliwych pytań, bo tak jak wcześniej napisaliśmy, zależą one pod typu wizyty. Na wizycie profilaktycznej, nie będą zadawane takie pytania, jak na wizycie neurologicznej czy dermatologicznej. Niektóre pytania są uniwersalne, ale dużo z nich jest specyficznych, dla danych objawów i schorzeń.

Dodatkowy punkt przygotowań: Jeżeli kot ma problem z uszami/oczami, najlepiej na dzień przed wizytą nie czyścić niczym uszu/oczu, by lekarz mógł ocenić ich faktyczny stan. Spojrzenie na wydzielinę z oczu, pomaga w nakierowaniu na schorzenie, które kotu dokucza. Z ucha natomiast lekarz weterynarii pobiera materiał do badania, by sprawdzić z czym ma do czynienia. Może być to infekcja bakteryjna, ale też grzybicza lub mieszana, albo pasożytnicza. W zależności od wyniku, będzie mógł wdrożyć odpowiednie leczenie. Jeżeli wyczyścimy uszy przed samą wizytą, nie będzie miał możliwości pobrać wiarygodnego materiału do badań.

Jak przygotować kota na badanie krwi: Kot musi być na czczo minimum 8 godzin, a najlepiej 12 godzin – może pić wodę Starajmy się ograniczyć kotu stres do minimum, by nie zaburzyć wyników badań pobranej krwi.

Oddawanie próbki moczu do badania: Powinien być oddany w czystym pojemniku Mocz powinien być pobrany z pierwszego moczu porannego, z środkowego strumienia – wiadomo, że w praktyce bywa różnie. Opisujemy tu opcję idealną. Próbkę należy dostarczyć jak najszybciej (w ciągu 3 godzin) do laboratorium W przypadku trudności z pobraniem moczu do kubeczka, można zastosować wyparzoną chochelkę i podłożyć ją w momencie załatwiania się kotka w kuwecie, lub kupić specjalny żwirek diagnostyczny, do pobierania moczu, dzięki któremu jest większa szansa na przechwycenie moczu i oddania go do badania.

Oddawania próbki kału do badania: Z kuwety wybrać kawałek kału kota – tzw. próbkę reprezentatywną. Nie musi być to cały oddany kał. Ważne, by był jak najświeższy i w miarę oczyszczony z żwirku Mamy nadzieję, że dzięki naszej „Check liście” będzie Wam prościej przekazać niezbędne informacje lekarzowi weterynarii, co usprawni przebieg wywiadu i całej wizyty w gabinecie.

Tekst: tech. wet. Aleksandra Janik