BADANIE RTG:

  • klatki piersiowej
  • jamy brzusznej
  • kończyn
  • kręgosłupa
  • głowy

Badanie rentgenowskie klatki piersiowej, pozwala ocenić wielkość i kształt serca, jego ułożenie w klatce piersiowej, wygląd naczyń żylnych i tętniczych, wygląd i ułożenie tchawicy, oskrzeli, tkanki płucnej, węzłów chłonnych. Prześwietlenie jamy brzusznej dostarcza informacji o anatomii narządów wewnętrznych oraz uwidacznia nieprawidłowości np. obecność cieniujących ciał obcych w układzie pokarmowym, obecność cieniujących kamieni w pęcherzu moczowym itp.

Rentgen kończyn pozwala zdiagnozować choroby stawów, zarówno wynikające z wad wrodzonych, wieku jak i te powstałe wskutek urazu. RTG kręgosłupa pozwala ocenić jego stan po urazie oraz wszelkie nieprawidłowości rozwojowe i związane z zaawansowanym wiekiem.

Diagnostyka radiologiczna głowy dostarcza m.in. informacji o budowie zatok czy puszki bębenkowej. Ponadto RTG zębów dostarcza cennych informacji o stanie uzębienia. Pomocne w postawieniu trafnej diagnozy są badania kontrastowe np. przewodu pokarmowego.

W przychodni weterynaryjnej Vetan 3 w pracowni rentgenowskiej dysponujemy najnowocześniejszym, bezpośrednim aparatem RTG Toshiba. Natomiast w gabinecie stomatologicznym wykonujemy zdjęcia rentgenowskie stomatologiczne aparatem IM 3.

BADANIE USG:

  • jamy brzusznej
  • klatki piersiowej (płuca, serce)
  • diagnostyka ciąży

Ultrasonografia jest nieinwazyjną, atraumatyczną metodą diagnostyki obrazowej, pozwalającą na uzyskanie obrazu przekroju badanego obiektu. Charakteryzuje się dużą dokładnością: umożliwia wykrywanie w narządach nawet bardzo małych zmian.

Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej pozwala uwidocznić na monitorze strukturę tych organów wewnętrznych, które znajdują się w zasięgu fal emitowanych przez głowicę przyłożoną do powierzchni skóry. Badanie to nie wykorzystuje promieniowania rentgenowskiego (jak ma to miejsce np. w przypadku RTG jamy brzusznej).

USG jamy brzusznej jest wykonywane w czasie rzeczywistym i już w jego trakcie można rozpoznać ewentualne nieprawidłowości. Inaczej jest w przypadku badania RTG, gdzie interpretacja obrazu jest możliwa dopiero po wykonywaniu prześwietlenia.

Diagnostyka ciąży opiera się nie tylko na stwierdzeniu jej istnienia i oceny rozwoju płodów, ale również za pomocą pomiarów biometrycznych możliwe jest ustalenie terminu porodu/planowanego zabiegu cesarskiego cięcia.

Dzięki badaniom usg prężnie rozwija się kardiologia weterynaryjna. Ocena budowy mięśnia sercowego oraz szybkość przepływu krwi pozwala na precyzyjne postawienie diagnozy i indywidualne dobranie leczenia.

Wszystkie placówki Vetan są wyposażone w aparaty usg. Usg serca wykonujemy w Vetan 3 na aparacie Mylab class C.