UWAGA NA KLESZCZE

Co roku mnóstwo psów i kotów zapada na choroby odkleszczowe przenoszone przez bytujące na naszym rejonie kleszcze Ixodes ricinus (kleszcz pospolity) oraz Dermacentor reticulatus (kleszcze łąkowy).

Aktywność tych pajęczaków rozpoczyna się marcu lub kwietniu, jednak w miastach kleszcza można spotkać nawet w grudniu, gdy temperatury dobowe przekroczą 5-7°C.

Do najczęściej występujących chorób należą borelioza, anaplazmoza, babeszjoza, odkleszczowe zapalenie mózgu.

Objawy, które mogą dawać podejrzenie tych chorób to: gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, wymioty, biegunka, kulawizna, kaszel, apatia, brak apetytu, krwawienia z nosa. Przy wczesnych objawach i odpowiednim leczeniu choroby są uleczalne, jednak późno wykryte i przy powikłaniach stanowią duży problem w leczeniu i nie dają stuprocentowych szans na wyleczenie.

Dlatego tak ważna jest profilaktyka przeciwkleszczowa. Obecne w naszej przychodni są preparaty o działaniu miesięcznym (preparat w płynie wylewany na skórę) , trzymiesięcznym (tabletka – NOWOŚĆ!) lub ośmiomięsięcznym (obroże). Ponadto wykonujemy szczepienia przeciwko boreliozie, za pierwszym razem szczepienie wykonuje się dwukrotnie w odstępie miesięcznym ,następnie szczepienia przypominające raz na rok.

W naszej przychodni wykonujemy również testy z krwi wykrywające obecność chorób odkleszczowych: boreliozy, anaplazmozy, erchlichiozy oraz dirofilariozy (przenoszonej przez komary). Test wykonuje się na miejscu, a wynik jest po 10 minutach.