ODCHUDZAMY!

Nadwaga oraz otyłość są jednymi z najpoważniejszych problemów. Dotykają one nie tylko ludzi, ale również psy i koty. Wielu właścicieli uważa, że ich pupile są jedynie dobrze odżywione i nie dostrzegają problemu. Co zrobić, by bezpiecznie i skutecznie odchudzić swojego pupila?

Czy zwierzę jest otyłe?

U psów i kotów o prawidłowej masie ciała są wyczuwalne żebra oraz ich talia jest widocznie zaznaczona. Oprócz tego, zwierzęta te cieszą się dobrą kondycją oraz wszelkie formy ruchu nie są dla nich wyczerpujące.

Nadwaga u psów zaczyna się w momencie, gdy pies przekracza o 5% swoją normę wagową. Natomiast otyłość zaczyna się w momencie, gdy ta granica zostanie przekroczona o 20%.

Problemy związane z nadwaga/otyłością:

  • obciążenie narządów ruchu – kręgosłupa, kończyn
  • choroby układu krążenia
  • spadek odporności

To wszystko prowadzi do skrócenia życia.

Bezpieczna i skuteczna dieta dla psa i kota

Najważniejsze jest to, by uświadomić sobie swoje błędy, które popełniamy podczas karmienia psa czy kota. Jeśli występują u niego problemy z nadwagą, oznacza to, że popełniamy błąd i to my jesteśmy za to odpowiedzialni.

Pokarm przygotowywany przez nas w domu jest mało wartościowy i treściwy. W suchej karmie wszystko jest tak zbilansowane i skondensowane (np. Royal Canine Obesity / Satiety), że nawet jej niewielka ilość zaspokaja głód psa. W przypadku domowego jedzenia, które zawiera dużo wody, czworonóg musi zjeść o wiele więcej, by się najeść.

Następną ważną kwestią są smakołyki podawane między posiłkami. Najczęściej są ona bardzo kaloryczne i przyczyniają się do nadwagi/otyłości psa lub kota.

Wybierajmy więc rarytasy o zmniejszonej kaloryczności np. EDUC Royal Canine low calorie dostępne dla psów.

Pamiętajcie również o ruchu! Odpowiednia ilość sportu i spacerów pozwala na pozbycie się zbędnych kilogramów. Wystarczy wyjść z psem trzy razy dziennie, z czego dwa z nich powinny trwać co najmniej godzinę.

Skuteczne i zdrowe odchudzenie psa i kota nie jest trudne. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad. Najważniejsza jest konsekwencja.

Zapraszamy na stronę internetową: http://petnutritionalliance.org/calculator/, gdzie można zobaczyć ile kalorii dziennie powinno przyjmować zwierzę, aby je skutecznie odchudzić.