KARDIOLOGIA

Endokardioza zastawki dwudzielnej (MVD, mitral valve disease) jest to najczęstrza choroba serca u psów.

Może występować u psów wszystkich ras, ale objawy kliniczne są widoczne najczęściej u psów ras małych takich jak yorkshire teriery, chihuahua, cavalier king charles spaniel.

Endokardioza polega na zwyrodnieniu zastawki dwudzielnej, która w miarę postępu choroby przestaje się domykać. Powoduje to przeciążenie objętościowe serca i jego postępującą niewydolność.

W początkowym stadium niedomykalność zastawki dwudzielnej nie powoduje u większości psów objawów klinicznych. Można ją stwierdzić jedynie w badaniu usg serca wykorzystując obrazowanie metodą Dopplera. W późniejszym etapie choroby lekarz weterynarii podczas badania klinicznego wysłuchuje charakterystyczny szmer sercowy skurczowy, który jest najlepiej słyszalny po lewej stronie klatki piersiowej, na wysokości koniuszka serca. Szmerowi sercowemu często nie towarzyszą nadal żadne objawy kliniczne. Dopiero,kiedy dojdzie do powiększenia serca i jego niewydolności, pojawiają się objawy, takie jak: kaszel, charczenie, osłabienie, niepokój nocny, omdlenia, powiększenie obrysu jamy brzusznej i przyspieszony oddech.

W naszej przychodni w rozpoznawaniu chorób serca wykorzystujemy podstawowe badanie kliniczne oraz badania dodatkowe takie jak rentgenografia klatki piersiowej, EKG oraz USG.

Dzięki bardzo szybkiemu postępowi w dziedzinie diagnostyki i farmakologii weterynaryjnej nasi kardiologiczni pacjenci przez długie lata odwiedzają nas na kolejnych wizytach kontrolnych.