JAK POMÓC ZWIERZĘCIU PRZEŻYĆ SYLWESTRA?

Psy i koty szczególnie przeżywają noc sylwestrową. Dlatego trzeba naprawdę zadbać o naszych pupili. Największym obciążeniem dla ich wrażliwego słuchu są fajerwerki. Nagły huk może wywołać u nich stany lękowe, które odbiją się na ich dalszym życiu. Zwierzętom, które boją się odgłosu petard i hałasu można podać specjalne preparaty wyciszające i uspokajające.

Każdy lek należy skonsultować z lekarzem weterynarii. Nie podajemy zwierzętom leków wykorzystywanych w medycynie człowieka na uspokojenie bez wizyty u lekarza weterynarii. Warto przed końcem roku skonsultować się z weterynarzem, który dobierze odpowiednie środki. Można zastosować preparaty w żelu lub tabletkach.

Niektóre substancje należy zacząć podawać z odpowiednim wyprzedzeniem, dlatego warto wcześniej np. 2 tyg. przed sylwestrem odwiedzić przychodnię weterynaryjną.

Objawy niepokoju i strachu u zwierząt to: dyszenie, drżenie, pobudzenie (częste zmiany miejsca, bieganie, zniecierpliwienie), szukanie towarzystwa człowieka (stałe przebywanie w pobliżu człowieka, ukrywanie się za nim, zaczepianie łapą, podążanie za człowiekiem), ukrywanie się (pod meblami, w ciemnych pomieszczeniach), próby ucieczki, bezruch (zaprzestanie jakichkolwiek ruchów), odmowa przyjmowania pokarmu lub leków, zaburzenia w oddawaniu moczu i kału, ślinienie się, itd.

Opracowała Dr n. wet. Justyna Buczkowska