BIAŁACZKA KOTÓW

Uwaga na zakażenia wirusem białaczki kotów (FelV) na terenie Maślic oraz Żernik. Białaczka kotów występuje na całym świecie. Jest również obecna na terenie Wrocławia, głównie wśród kotów wolnożyjących, wychodzących na dwór, niesterylizowanych i nieszczepionych.

Około trzydziestu procent wszystkich śmiertelnych przypadków guzów nowotworowych u kotów była spowodowana zakażeniem na tle wirusa białaczki kociej. Wirus ten jest również czynnikiem zakaźnym, który potencjalnie może zagrażać zdrowiu ludzkiemu.

Częstotliwość występowania choroby jest największa wśród kotów wychodzących z domów – co związane jest ze sposobem transmisji wirusa przez kontakt bezpośredni. Zarażenie następuje w pierwszej kolejności u kociąt śródmacicznie lub w pierwszych chwilach życia po porodzie w trakcie wylizywania przez kotkę. Wirus FelV przenoszony jest także horyzontalnie w następstwie pogryzień i aktów krycia Potencjalnym źródłem zarazka mogą być również pchły. Objawy chorobowe uwidaczniają się u kotów w wieku od 3 miesięcy nawet do 9-10 lat życia, w zależności od momentu zachorowania, umiejscowienia wirusa i aktualnej wiremii. Choroba jest śmiertelna. Wirus FelV ma działanie onkogenne i immunosupresyjne.

Wszystkie koty wychodzące na dwór oraz niewychodzące, które mają kontakt z innymi kotami ,powinny być szczepione przeciwko białaczce.

Posiadamy tesy dzięki którym jesteśmy w stanie stwierdzić w lecznicy w ciągu 10 minut, czy kot jest nosicielem wirusa terenowego białaczki kociej. Potrzebujemy tylko dwie krople krwi.