BADANIA PROFILAKTYCZNE U ZWIERZĄT

Podobnie, jak w medycynie człowieka, u zwierząt także możemy wykonywać badania profilaktyczne. Mają one na celu wczesne rozpoznanie choroby. Dzięki nim możemy zapobiec rozwojowi pewnych jednostek chorobowych lub monitorować proces ich leczenia. Do najczęściej wykonywanych badań należą badania krwi, badania moczu, kału, USG jamy brzusznej ,RTG klatki piersiowej.

Badania profilaktyczne mają istotne znaczenie w przypadku zwierząt starszych,gdyż najczęściej popełnianym błędem jest rozumowanie, że nasz pies, czy kot zachowuje sie inaczej, ponieważ się starzeje. Nic bardziej mylnego.

Profilaktyczne badania krwi najlepiej wykonać na czczo-min. 8 godzin w przypadku psów i 12 u kotów. W krajach europejskich przyjmuje się ,że badania takie powinno wykonywać się regularnie po skończeniu przez zwierzę 6 roku życia. Obejmują one badanie morfologiczne oraz biochemiczne krwi . Mówią nam one o poziomie krwinek białych , czerwonych oraz płytek krwi. Badanie biochemiczne zaś informują o pracy nerek wątroby, trzustki , a także o poziomie jonów i mikro- oraz makroelementów.

Mocz do badania powinien być pobrany rano i dostarczony do lecznicy najdalej w ciągu 3-4 godzin od pobrania. Do tego czasu próbkę należy przechowywać w lodówce.

W przypadku badania kału , szczególnie jeśli chodzi o pasożyty, pora dnia, czy głodówka nie mają znaczenia.

Jeśli planujemy USG jamy brzusznej , pamiętajmy także o przegłodzeniu naszego czworonożnego przyjaciela.

Zgodnie z powiedzeniem – LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ, NIŻ LECZYĆ!